Jdi na obsah Jdi na menu
 

CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ

Cvičení pro těhotné od ukončeného 12.týdne 

Přihlášení:

rezervační systém – odkaz zde 

article preview

Cvičení pro těhotné je zaměřeno na zpevnění středu těla, tzv. hluboký stabilizační systém páteře – HSSP. Těhotné si osvojí jeho aktivaci a posílení, což je důležité pro vytvoření dostatečné opory rostoucímu bříšku, které zatěžuje bederní oblast a tím mění držení těla těhotné ženy. Při vytvoření této opory nedochází k výrazné změně těžiště těla, bederní oblast je dostatečně podpořena a není těhotenstvím přetěžována, čímž se minimalizuje její bolestivost. Dalším významným faktem je, že výrazně povolená břišní stěna může negativně ovlivnit vstupování hlavičky do pánve. Následkem tohoto je nepostupující porod, který v mnohých případech končí císařským řezem.


Součástí HSSP je příčný sval břišní (nejhlouběji uložený sval) a vnitřní šikmý sval břišní, jejichž posílení hraje důležitou roli při prevenci diastázy (rozestupu) břišních svalů, která je poměrně častým důsledkem zvětšujícího se bříška těhotné ženy.


Pánevní dno jako součást HSSP je rovněž aktivováno, při cvičení se ale na svaly pánevního dna zaměřuji i izolovaně. Jde především o uvědomění si práce těchto svalů, naučení se jejich relaxace, která je důležitá pro dobrý průběh porodu.


Těhotné se zde naučí jednoduché cviky na uvolnění kyčlíSI spojení (vazivové spojení kosti křížové a kostí pánevních) a bederní páteře. Tyto oblasti bývají častým zdrojem bolesti v graviditě.


Cvičení v těhotenství má celkově pozitivní efekt na průběh gravidity i porodu. Je určeno pro těhotné od ukončeného 12. týdne a probíhá v malých skupinách.

 

!!! Kdy není cvičení vhodné?

- opakované potraty v anamnéze 

- předčasný porod v anamnéze

- nízko uložená placenta

- krvácení

- patologie placenty

- nedostatečnost děložního hrdla

- vícečetná gravidita

Vždy je vhodná konzultace cvičení s lékařem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Facebook


Mail list


Statistiky

Online: 1
Celkem: 48215
Měsíc: 1776
Den: 68